• jezyk polski
 •  
 • deutsch
 •  
 • english language
 • jezyk polski
 •  
 • deutsch
 •  
 • english language
 • Telefon czynny w godzinach
  od 08:00 do 22:00

  501 009 852

  skorzecin.domek@gmail.com

  Zadaj pytanie

  Strona główna / Atrakcje / Ścieżki rowerowe

  Ścieżki rowerowe

  1. Od wjazdu do Ośrodka Wypoczynkowego w Skorzęcinie w kierunku płn. biegnie tzw. mała pętla (około 6,5 km). Okrąża ona jezioro Białe, zbliża się do jeziora Czarnego i wraca do Ośrodka.

  2. Tzw. Duża pętla, która ma ok. 20 km, częściowo pokrywa się z małą, następnie skręca na płn.-zach. w kierunku drogi Sokołowo-Ostrowite Prymasowskie.

   

  Dzięki inicjatywie Związku Gmin Powidzkiego Parku Krajobrazowego wytyczono oraz oznakowano sieć tras rowerowych, które dają możliwość zwiedzenia na rowerze bardzo atrakcyjnych fragmentów Powidzkiego Parku Krajobrazowego. Trasy z reguły mają przebieg drogami lokalnymi oraz gruntowymi i tylko w nieznacznym stopniu wykorzystują drogi o nasilonym natężeniu ruchu. Trasy znakowane na terenie Powidzkiego Parku Krajobrazowego są niezależnie od tras które wytyczyły sobie poszczególne gminy.

   

   

  • Długość trasy wynosi 25 km Trasa zaliczana jest do tras o łatwym stopniu trudności. Nawierzchnia to: grunt, szuter i w 55% asfalt

  Trasę tę można rozpocząć na terenie Ośrodka Wypoczynkowego Skorzęcin lub w Powidzu. Dzięki temu istnieje późniejsza możliwość zrobienia sobie małej przerwy w jej połowie w miejscu obfitującym w punkty gastronomiczne oraz inne obiekty turystyczne. Na trasie będą do pokonania najwyższe wzniesienia znajdujące się na terenie Powidzkiego Parku Krajobrazowego, a także można podziwiać interesujące panoramy Jeziora Niedzięgiel (Skorzęcińskiego) i Jeziora Powidzkiego. Większe trudności może spowodować jeden z większych podjazdów w Wiekowie, lecz jest to krótki odcinek o podwyższonej trudności. Na trasie znajdują się dworki wraz z pozostałymi przy nich parkami w Charbinie i Skorzęcinie. Jednak w Powidzu można dopiero zobaczyć liczne a jednocześnie najbogatsze pamiątki historyczne jakie oferuje wybrana trasa.

   

  • Trasa "Cztery Jeziora"

   Wilczogóra - Wilczyn - Mrówki - Świętne - Suszewo - Osówiec - Szydłówiec - Anastazewo - Tręby Stare - Zygmuntowo - Wilczyn - Wilczogóra

  • Długość trasy wynosi 30 km
   Trasa zaliczana jest do tras o łatwym stopniu trudności
   Nawierzchnia to: grunt, szuter i w 65% asfalt

  Przebieg tej trasy wiąże się z czterema jeziorami znajdującymi się w rynnie powidzko - ostrowskiej: Wilczyńskim, Kownackim, Suszewskim i Budzisławskim. Bardzo ciekawą atrakcją tej trasy jest możliwość zwiedzenia Skansenu Archeologicznego w Mrówkach, gdzie znajduje się zrekonstruowane grodzisko stożkowe z okresu średniowiecznego. W dalszej części szlak czarny przed przesmykiem miedzy Jeziorem Kownackim a Jeziorem Suszewskim prowadzi do innego grodziska z okresu kultury łużyckiej. Nieco większym utrudnieniem na tej trasie może stać się droga polna mocno piaszczysta za Anastazewem. Można jednak zrezygnować z tego odcinka i pojechać do Tręb Starych przez Adamowo.

  • Trasa "Dookoła Jeziora Powidzkiego"

   Powidz - Przybrodzin - Ostrowo - Anastazewo - Skrzynka Mała - Lipnica - Kosewo - Giewartów - Kochowo - Polanowo - Powidz

  • Długość trasy wynosi 35 km
   Trasa zaliczana jest do tras o łatwym stopniu trudności
   Nawierzchnia to: grunt, szuter i w 50% asfalt

  Trasę tę można rozpocząć w wielu miejscach, ze względu na to, iż przebiega ona przez wszystkie najbardziej atrakcyjne miejscowości wypoczynkowe położone nad Jeziorem Powidzkim. Chcąc w pełni skorzystać z możliwości podziwiania osobliwości jakie daje trasa, należy odwiedzić następujące miejsca: "Hotel Na Skarpie", gdyż stamtąd rozpościera się bardzo piękny widok, brzeg w niedaleko pól namiotowych w Anastazewie i Ostrowie, przepiękne dęby w Kosewie i widok na Zatokę Kosewską, pomnik przyrody okazały dąb w parku ośrodka wypoczynkowego w Giewartowie, panoramę jeziora rozpościerającą się od strony Kochowa oraz Zatokę Polanowską. Trudność mogą sprawić jedynie odcinki piaszczystej drogi przed Anastazewem. Należy także zachować ostrożność przy pokonywaniu odcinków dróg Powidz - Hutka i Kosewo - Giewartów, gdyż w sezonie panuje na nich większy ruch samochodowy.

   

  • Trasa "Wielka Orchowska"

   Orchowo Górne - Wólka Orchowska - Linówiec - Mlecze - Suszewo - Osówiec - Szydłówiec - "Gruby Dąb" - Leśnictwo "Głucha Puszcza" - Gałczynek - Skubarczewo - Piłka - Kinno - Słowikowo - Rękawczyn - Myślątkowo - Orchowo Dolne

  • Długość trasy wynosi 50 km
   Trasa zaliczana jest do tras o łatwym stopniu trudności
   Nawierzchnia to: grunt, szuter i w 45% asfalt

  Jest to trasa dość długa, jednakże jej autorzy mieli zamiar dzięki jej wytyczeniu pokazać wszystkie najcenniejsze walory Gminy Orchowo. Na trasie można dzięki temu zobaczyć zabytkowe dworki, zabytki przyrody, oraz piękne krajobrazy. Aby móc bliżej zobaczyć wszystkie atrakcje jakie czekają na nas na tej trasie należy udać się w trasę odpowiednio wcześnie, lub rozłożyć trasę w czasie na dwa dni. Wybierając wariant drugi mamy dużo czasu na dokładne poznanie wyjątkowych zbiorów przyrodniczo - historycznych w leśniczówce "Głucha Puszcza" (Jednakże przed ich odwiedzeniem wskazany jest kontakt z właścicielem zbiorów p. Pijanowskim - tel.(063) 26 84 097).

   

  • Trasa "Urokliwe Doliny"

   Ośrodek Wypoczynkowy Skorzęcin - Skorzęcin Rybaki - Skorzęcin - Stary Gaj - Gaj Żelaźnica - Gaj Brzozówka - Ostrowite Prymasowskie - Raszewo - Kinno - Skubarczewo - Piłka - Ośrodek Wypoczynkowy Skorzęcin

  • Długość trasy wynosi 29 km
   Trasa zaliczana jest do tras o trudnym stopniu trudności
   Nawierzchnia to: grunt, szuter i w 20% asfalt

  Główne trudności na tej trasie związane są ze stanem dróg, ponieważ w znacznej części trasa ta przebiega po drogach polnych oraz leśnych z małymi podjazdami. Na trasie można podziwiać bardzo dużo urokliwych zakątków które tworzy bogata rzeźba terenu. Wybierając tę trasę można podziwiać kościół w stylu neoromańskim z 1851 roku w Ostrowitym Prymasowskim a także dom o konstrukcji szachulcowej położony w tej samej miejscowości położonej nad Jeziorem Ostrowickim (Prymasowskim). W osadzie leśnej Piłka można podziwiać stary młyn wodny.

   

  • Trasa "Leśny Ring" Wyaltkowo - Zielątkowo - "Gruby Dąb" - Smolniki Powidzkie - Hutka - Wylatkowo
  • Długość trasy wynosi 16 km
   Trasa zaliczana jest do tras o łatwym stopniu trudności
   Nawierzchnia to: grunt i w 7% asfalt

  Wybierając tę trasę możemy znaleźć na niej wytchnienie, a także jeżeli zwiększymy tępo zażyć porcji sportowych wrażeń. Trasa biegnie ocienionymi leśnymi drogami po lekko pofałdowanym terenie. Jedną z większych atrakcji może być zobaczenie "Grubego Dębu", który jest zarejestrowany jako pomnik przyrody.

   

  (181kB)
  © 2016 Złota Plaża. Wszelkie prawa zastrzeżone realizacja: artiworks.pl tworzenie stron www poznan, artiworks.pl